پرورش بوقلمون

بوقلمون ها (به انگلیسی: Turkey) یکی از محبوب ترین و دوست داشتنی ترین پرندگان در اکثر نقاط جهان هستند. در کشور ما پرورش بوقلمون در مزارع یا سالن های نیمه باز انجام می شود و پرورش دهندگان از روش های مختلفی برای انجام آن استفاده می کنند. در نظر داشته باشید که حجم بالای بوقلمون در بازار می تواند درآمد زیادی را برای پرورش دهنده بوقلمون به همراه داشته باشد. در این مقاله از سایت ماشین ابزار مرغداری به آموزش صفر تا صد پرورش بوقلمون و راه های نگهداری آن می پردازیم تا در این زمینه حرفه ای شوید.

پرورش بوقلمون

اکثر کاربرانی که به پرورش بوقلمون می پردازند برای کاهش هزینه های پرورش بوقلمون به سمت پرورش بوقلمون محلی یا پرورش بوقلمون سنتی می روند که سرمایه کمی و در نهایت درآمد خوبی برای پرورش دهندگان می طلبد. به دست آورد. بهترین فصل برای پرورش بوقلمون از ابتدای پاییز، زمستان و بهار است. برای پرورش بوقلمون در ایران باید بخشی از فضای نگهداری به جوجه بوقلمون اختصاص داده شود، حالا برای شما سوال پیش می آید که در هر متر مربع چند جوجه نگهداری و پرورش دهیم؟ لازم به ذکر است که برای جوجه بوقلمون تا یک هفته در هر متر مربع 30 جوجه قابل نگهداری است و از سن 7 تا 30 روزگی با بزرگتر شدن جوجه ها فضای نگهداری جوجه بوقلمون کمی تغییر می کند. به این ترتیب برای هر 20 بوقلمون یک متر مربع در نظر گرفته می شود. همچنین برای هفته پنجم و ششم می توانید در هر متر مربع 10 جوجه نگهداری کنید. اکنون با گذشت هفت تا هشت هفته از سن بوقلمون ها، هر متر مربع به 8 قطعه جوجه اختصاص می یابد و در هفته های نهم تا دوازدهم به ازای هر 5 قطعه جوجه یک متر مربع در نظر گرفته می شود. در هفته سیزدهم تا بیستم می توان در هر متر مربع 3 جوجه پرورش داد. تجهیزاتی که در پرورش و نگهداری جوجه بوقلمون استفاده می شود مانند جوجه ها می باشد. وسایل شما باید در ابتدا و انتهای هر دوره به درستی شسته و ضدعفونی شوند

نگهداری بوقلمون شما را سرگرم و مجذوب خود می کند و مانند یک نوزاد حساس و زیبا است. به دمای محیط توجه کنید تا سرما آنها را بیمار نکند. در 24 ساعت اول تولد، جوجه ها نیازی به تغذیه ندارند زیرا از زرده داخل تخم تغذیه شده و سپس از تخم خارج شده اند. در ادامه با آموزش نگهداری بوقلمون به طور کامل آشنا می شویم.

نگهداری جوجه بوقلمون یک روزه

در روزهای اول تولد نباید از سیستم گرمایشی دور باشند زیرا ممکن است دچار سرماخوردگی و بیماری شوند. به همین دلیل اگر از لامپ مادون قرمز برای گرم کردن آنها استفاده می کنید، بهتر است یک منطقه برای آنها تعریف کنید تا از محدوده منبع گرما خارج نشوند. لازم به ذکر است که اگر سیستم گرمایشی شما بخاری است دمای محل نگهداری بوقلمون ها باید یکنواخت و نرمال باشد. نگهداری و پرورش جوجه بوقلمون در روزهای اولیه یکی از چالش های شما در کسب و کار پرورش و نگهداری بوقلمون است. بوقلمون های جوان نسبت به عوامل بیماری زا بسیار حساس هستند، بنابراین باید به نگهداری آنها در دوره جوجه گیری توجه بیشتری شود.

دمای مناسب برای پرورش بوقلمون

دمای نگهداری بوقلمون یکی از نکات مهم در پرورش بوقلمون بومی است که باید به آن توجه ویژه ای داشت.

دمای نگهداری جوجه بوقلمون یک روزه و تازه متولد شده 35 درجه سانتیگراد است و در پایان هفته اول با کاهش 3 درجه ای دمای نگهداری به 32 درجه سانتیگراد می رسد.

دمای نگهداری جوجه بوقلمون در هفته دوم 29 درجه، هفته سوم 26 درجه، هفته چهارم 24 درجه، هفته پنجم 21 درجه و از هفته ششم به بعد دمای محل نگهداری بوقلمون ها می باشد. باید 18 درجه نگه داشت و بالا آورد. درجه سانتیگراد

پرورش بوقلمون در منزل

پرورش بوقلمون در خانه این قابلیت را دارد که به یک تجارت خانگی پردرآمد تبدیل شود و تنها باید شرایط نگهداری بوقلمون در خانه رعایت شود. برای گسترش کار نیز می توانید به کمک دستگاه جوجه کشی خانگی مانند دستگاه چاپ آنها را تولید و تکثیر کنید. بنابراین، اگر فضای مناسبی در خانه دارید، پرورش بوقلمون در خانه می تواند یک تجارت ایده آل برای شما باشد. تقاضا برای گوشت بوقلمون به قدری زیاد است که دیگر نگران بازار فروش خود نخواهید بود. در این مقاله تمامی نکات مهم پرورش بوقلمون و نگهداری جوجه بوقلمون در منزل و سالن از سیر گرفته تا پیاز توضیح داده شده است. لازم به ذکر است که فیلم پرورش بوقلمون در منزل به زودی در این مطلب برای علاقه مندان قرار خواهد گرفت. در ابتدای مطلب اشاره کردیم که برای پرورش و نگهداری بوقلمون به چه مقدار فضای در خانه یا سالن نیاز داریم.

نقش نور در سالن پرورش بوقلمون

در 2 روز اول تولد تا 6 هفتگی باید در اتاق نگهداری جوجه بوقلمون برای آنها نور فراهم کرد تا بتوانند آب و غذای خود را به راحتی مصرف کنند. با گذشت زمان و عادت جوجه ها به غذا خوردن باید مدت زمان نور را کاهش داد تا از سن 6 تا 22 هفتگی به حداقل نور (چهارده ساعت) در سالن دست یابند. در پایان هفته 22 تا 30 میزان روشنایی مورد نیاز در سالن پرورش بوقلمون به 12 تا 10 ساعت در روز می رسد. به این نکته توجه کنید که این ساعات را به تدریج و با برنامه کاهش دهید. جالب است بدانید که شدت نور در رشد جوجه بوقلمون نیز موثر است به همین دلیل گروه طیور توصیه می کند در ۲ روز اول از نور قوی تری و سپس از نور ضعیف تری استفاده کنید تا جوجه ها بهتر رشد کنند.

تهویه و رطوبت سالن پرورش بوقلمون

برای رشد طبیعی جوجه های بوقلمون به هوای تمیز در سالن نیاز داریم. از طریق پنجره های تهویه و هواکش های برقی قادر خواهیم بود تهویه سالن و فضای ذخیره سازی را کنترل کنیم. اگر بوی نامطبوعی در سالن استشمام کردید به این معنی است که تهویه شما نادرست است. به این نکته مهم توجه کنید که تهویه هوا نباید باعث سردی سالن شود.

پرورش بوقلمون در فضای باز

انجام این کار مشکلی نخواهد داشت زیرا بوقلمون بالغ این توانایی را دارد که غذای خود را در علفزارها و طبیعت جست و جو کند و می تواند هزینه های شما را کاهش دهد. توصیه می شود برای رشد سالم تر آنها علاوه بر چرخاندن آنها در فضای باز، از یک جیره غذایی استاندارد استفاده کنید.

از کجا شروع کنیم؟

می توانید کار خود را با خرید تخم بوقلمون بارور شده یا خرید جفت بوقلمون شروع کنید، اما از آنجایی که برای تکثیر و تولید بوقلمون نیاز به دستگاه جوجه کشی دارید، بهتر است ابتدا تخم مرغ بخرید. بذر و در دستگاه بچینید، برای خود جوجه بوقلمون تولید کنید و با پرورش آنها یک گله استاندارد درست کنید. این گله شما متشکل از جوجه های قابل اعتمادی خواهد بود که از ابتدا توسط شما تولید، تغذیه و نگهداری شده اند. لازم به ذکر است که با این روش می توانید جوجه بوقلمون تازه متولد شده و چند روزه را نیز با این روش بفروشید. از طریق جوجه ریزی نیز کسب درآمد کنید. همچنین، خرید تخم بوقلمون بارور شده بسیار کمتر از خرید یک بوقلمون زنده است. به این ترتیب چون از روز تولد آنها شروع کرده اید، بهتر و زودتر با نکات ریز و درشت کار آشنا می شوید و می توانید در ابتدای کار تجربه خوبی کسب کنید. گام بعدی شما این است که بوقلمون های بالغ را بخرید و سپس زمانی که آنها شروع به تولید تخم های بارور کردند، یک دستگاه جوجه کشی برای تکثیر و تولید آنها تهیه کنید. روش دوم هزینه اولیه بیشتری را برای شما به همراه خواهد داشت، به طور کلی داشتن جوجه کشی خانگی یا صنعتی یکی از الزامات پرورش و گسترش طیور در محیط شماست.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید بوقلمون بومی اراد برندینگ کلیک کنید.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *